Вступ
Любов до Батьківщини неможлива без любові до природи рідного краю, бережливого ставлення до неї.
Протягом усього еволюційного розвитку людина нерозривно пов'язана з рослинним світом. Потреба створення садів, парків, перетворення навколишнього середовища в місце затишку і відпочинку, де можна відновити внутрішню гармонію, існує в людей з прадавніх часів. Це видно на прикладах стародавніх цивілізацій і культур, та залишається ще більш актуальним для сучасної, особливо міської, відірваної від природи людини.
В повсякденному житті ми постійно маємо справу з рослинами. Отримуємо задоволення від споглядання великого розмаїття рослин на прогулянці парком. Без "рослинності", що прикрашає балкони й двори, квартири, офіси, сади і парки, наше навколишнє середовище, особливо в містах, було б бідним і гнітючим. Рослини є сполучною ланкою між людьми та природою, вносять вагомий вклад у створення відчуття нашого фізичного і психологічного комфорту. Сади, парки, та навіть маленька квітка на підвіконні, поліпшують якість життя, доставляють величезну естетичну насолоду - захоплюють нас квітами, ароматами, кольором. Рослини приносять не лише естетичне задоволення, але й відіграють основну роль у круговороті речовини в природі. Засвоюють вуглекислий газ з повітря, і виділяють кисень, фільтрують повітря, випаровуючи через листя воду, допомагають остудити повітря в гарячі дні. Ліси, сади та парки мають загальнолюдську цінність.
Сади, парки - місце зустрічі людей із природою, служать притулком й сховищем від наших неспокійних щоденних турбот, надають можливість для самореалізації творчого потенціалу й, як "зелені легені", поліпшують клімат.
Під час туристських походів, краєзнавчих експедицій рідним краєм ми проходили повз сільські парки, де відпочивали після піших переходів, одна з наших краєзнавчих експедицій була присвячена вивченню історії створення парків Голопристанщини.
Колись на землях сучасної Голопристанщини існували природі ліси: росли могучі дуби, високі сосни. Потім прийшли люди і залишили після себе – піщану пустелю. У ХVІІІ ст. нові землевласники почали будувати маєтки, а навколо них створювали прекрасні парки – зелені оази у палючому степу.
У XІХ - на поч.XХ ст..існувало 8 парків (7 парків належали власникам маєтків, 1 парк був громадським). Території цих парків були розплановані, упорядковані, засаджені різними породами дерев та кущів, розбиті клумби з різноманітними квітами. На сьогодні деякі з цих насаджень представляють собою окремі природні ділянки лісу. Але все одно милують око соковитою зеленню, спекотним літом ваблять до себе тінню та прохолодою, примушують зануритися в історичну спадщину рідного краю.
Вашій увазі ми пропонуємо туристсько-краєзнавчий маршрут «Краса, створена людиною», який розроблений з метою відвідування парків Голопристанщини, які мають статус пам’яток природи місцевого значення.
За потреби документ можна завантажити <тут> розмір 91 Мб
|